Pod záštitou Tomáše Jirsy se v senátu konal seminář "Střední Evropa na rozcestí"

05.03.2024

Zdroj: Patrimonium Sancti Adalberti (CZ) – V senátních prostorách S-klubu v Kolovratském paláci na Malé straně se v úterý 5. března 2024 večer uskutečnil seminář konaný pod záštitou místopředsedy Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR Tomáše Jirsy (ODS) s názvem "Střední Evropa na rozcestí".

Senátory v úvodu pozdravil Alvino-Mario Fantini, americký odborník na politickou filosofii a mezinárodní vztahy, dlouhodobý spolupracovník Wall Street Journal v Bruselu, člen správní rady Centra pro obnovu Evropy a šéfredaktor čtvrtletníku The European Conservative. Ten celou debatu zasadil do kontextu probíhajících globálních změn i určité hodnotové krize, ve které se současný Západ nachází.

Osou prezentace byla publikace "Svatý Vojtěch a středoevropský prostor", kterou český spolek Patrimonium Sancti Adalberti vydal v roce 2021 a závěry stejnojmenných mezinárodních konferencí, která se konaly v červnu 2022 a v říjnu 2023 v Praze. Poslední za účasti zástupců devíti zemí širšího středoevropského prostoru (České republiky, Polska, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Slovinska, Srbska, Chorvatska a Bulharska).

Řečníci ve svých vystoupeních shrnuli hlavní myšlenky výše zmíněné publikace a celého tématu. Profesor Západočeské univerzity v Plzni, politolog, publicista a bývalý náměstek ministra zahraničí ČR Petr Drulák se pokusil vyložit Globální aspekty nutnosti středoevropské spolupráce.

Jednání též osobně pozdravil J. Em. Dominik kardinál Duka, který připomněl nejen dějinnou roli sv. Vojtěcha, ale i výzvy, kterými střední Evropa procházela na přelomu XX. a XXI. století.

Na něj navázal Doc. Zdeněk Koudelka, právník, vysokoškolský pedagog a dlouholetý místopředseda ústavně-právního výboru sněmovny s úvahou Jaký státoprávní model je pro bližší spolupráci středoevropských zemí nejvhodnější

Hodnotové ukotvení budoucí středoevropské spolupráce představil vydavatel, publicista a editor předmětného sborníku Michal Semín.

Seminář uzavřel Zdeněk Žák, odborník na dopravní infrastrukturu a distribuční sítě a bývalý ministr dopravy ČR svojí Vizí středoevropského ekonomického prostoru a jeho strategické infrastruktury.

Poté účastníci setrvali ve volné diskusi. Setkání cíleně předcházelo konání III. ročníku mezinárodní konference se stejným tématem, která se bude konat v Praze ve dnech 25. – 27. října 2024.