Břevnovský klášter hostil za účasti českých zákonodárců "Kolokvium k otázce střední Evropy"

06.03.2023

Zdroj: Patrimonium Sancti Adalberti (CZ) - V břevnovském klášteře benediktinského arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze se v pondělí 6. března 2023 večer konalo "Kolokvium k otázce Střední Evropy", pořádané spolkem Patrimonium Sancti Adalberti, a to k tématu globálního projektu Trojmoří – Mezimoří – Střední Evropa. Účastníky kolokvia byli zejména čeští zákonodárci (poslanci a senátoři), osobnosti veřejného života a odborníci pořádajícího spolku.

Osou kolokvia byla publikace "Svatý Vojtěch a středoevropský prostor", kterou zmíněný spolek vydal v roce 2021 a závěry stejnojmenné mezinárodní konference, která se konala v červnu 2022 v Praze za účasti zástupců šesti zemí středoevropského prostoru (České republiky, Polska, Slovenska, Rakouska, Slovinska a Srbska).

Hosty kolokvia byli Alvino-Mario Fantini a Vladimír Palko. Alvino-Mario Fantini je americký odborník na politickou filosofii a mezinárodní vztahy, který dlouhodobě působil jako spolupracovník Wall Street Journal v Bruselu a aktuálně je šéfredaktorem čtvrtletníku The European Conservative a členem správní rady Centra pro obnovu Evropy. Slovenský matematik a bývalý ministra vnitra Slovenska Vladimír Palko je laureátem svatovojtěšské ceny (Pretium Sancti Adalberti) za výjimečný přínos středoevropské spolupráci pro rok 2022. Oba hosté vystoupili na úvod setkání se svými pozdravy.

Panelisté kolokvia ve svých vystoupeních shrnuli hlavní myšlenky výše zmíněné publikace a celého tématu. Profesor Západočeské univerzity v Plzni, politolog, publicista a bývalý náměstek ministra zahraničí ČR Petr Drulák se pokusil vyložit Globální aspekty nutnosti středoevropské spolupráce. Na něj navázal Doc. Zdeněk Koudelka, právník, vysokoškolský pedagog a dlouholetý místopředseda ústavně-právního výboru sněmovny s úvahou Jaký státoprávní model je pro bližší spolupráci středoevropských zemí nejvhodnější. Vizi středoevropského ekonomického prostoru a jeho strategické infrastruktury představil odborník na dopravní infrastrukturu a distribuční sítě a bývalý ministr dopravy ČR Zdeněk Žák. Panel uzavřel vydavatel, publicista a editor předmětného sborníku Michal Semín, který se zaměřil na Hodnotové ukotvení budoucí středoevropské spolupráce.

Skvělou tečkou za celým panelem bylo hudební vystoupení houslové virtuosky Marie Hasoňové, která přítomné nadchla mistrovským kouskem Niccolo Paganiniho – Caprice č. 5, Op. 1. Poté účastníci pokračovali v neformální diskusi při rautové večeři, kterou doprovodila cimbálová muzika Marie Hasoňové, která zahrála a zazpívala lidové písně středoevropského regionu.